Festiwal


IDZE, IDZE BAJOKU!
CZYLI FESTIWAL TRADYCYI, OBYCAJU I GODKI KRAKOSKIEJ

Piątego czerwca,od godziny 14.30 w Skale przy Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji (hala widowiskowo-sportowa ul. Ks. St. Połetka 30) odbędzie się festiwal gwary i kultury krakowskiej. Po raz kolejny będziemy mieli okazję spotkać się z sympatykami kultury Krakowiaków.  Jeśli jeszcze nimi nie jesteście, przyjdźcie, na pewno dołączycie do nas!

V Festiwal Godki Krakowskiej to święto wszystkich Krakowiaków, podkreślające ważność małych ojczyzn: tradycji i lokalnej gwary. Jego główną ideą i celem jest przypomnienie oraz propagowanie pięknej, krakowskiej gwary i kultury. Organizatorom wydarzenia zależy szczególnie na zainteresowaniu młodzieży ich lokalną tradycją, zachęceniu do poznania i kultywowania gwary dziadków. Nie zamyka się  jednak wyłącznie na dawny folklor, celem organizatorów jest ożywienie dawnej mowy i wprowadzenie jej we współczesne realia. Pomysłodawca Festiwalu, Zbigniew Grzyb (politolog, dziennikarz i menadżer), już od kilku lat dba o to, by mieszkańcy podkrakowskich gmin nie zapomnieli o swoich korzeniach. Znany jest ze swojej miłości do tradycyjnych zawołań i wyrażeń, a w swoich wypowiedziach wielokrotnie podkreślał wartości tradycji ludowych. Wraz ze znaną   prezenterką TVP Kraków poprowadzi piątego czerwca Festiwal Godki Krakowskiej w Skale, przy Centrum Kultury i Sportu. Na uczestników wydarzenia czeka wiele atrakcji, a relacja telewizyjna z festiwalu pozwoli na pokazanie go wszystkim tym, którym nie udało się na niego dotrzeć.

Program festiwalu dostępny tutaj.

Odbywać się będzie:

  • Test znajomości gwary i nie tylko, w którym mieszane pary reprezentujące gminy powiatu krakowskiego powalczą o tytuł „Najbardziej wygodanej gminy” - na zwycięską parę czeka nie tylko nagroda rzeczowa ale zaskakująca niespodzianka.

  • Teatralny konkurs Godka krakowska w scenach z „Wesela”, w którym uczestnikom zakwalifikowanym do konkursu (jest to młodzież szkół ponadpodstawowych), partnerować będą zawodowi aktorzy, na co dzień grający w krakowskich teatrach, a  jurorami będą znawcy tematu i  znani teatralni twórcy.

  • Konkurs Gawędy Ludowej , w którym wyłonieni we wcześniejszych eliminacjach reprezentanci krakowskich gmin zaprezentują swoje wypowiedzi - mogą one dotyczyć obrzędu, zwyczaju, autentycznej historii ludowej, rodzinnej, miłosnej czy innej. Która z nich najbardziej wzruszy, rozbawi, zainteresuje naszych jurorów?

Poznamy także laureatów pozostałych konkursów:

  • Fotograficznego, w którym zadaniem było uwiecznienie Rodziny Krakowskiej - w jaki sposób uczestnicy konkursu postanowili udowodnić, że ich rodzina może nazywać siebie krakowską, dowiemy się właśnie w czasie festiwalu.

  • Konkurs na  „Notację” czyli  filmowy zapis gwarowej opowieści. Uczestnicy konkursu - uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych - mają za zadanie zapisać filmowo osobę lub osoby posługujące się gwarą krakowską. Jej wypowiedź, opowieść, wspomnienia, bajkę z dzieciństwa, gawędę, rozmowę z inną osobą, relację z wydarzenia, historię rodziny lub inną dowolną, o którą zapyta autor filmu lub zechce opowiedzieć jego bohaterka/bohater. 5 czerwca poznamy nie tylko zwycięzców tego konkursu ale i ich filmowych bohaterów. Nagrody w tym konkursie ufunduje TVP Kraków, a jury przewodniczyć będzie wyjątkowy twórca - Jerzy Stuhr.

Również uczestnicy Festiwalu będą mogli zdobyć nagrody - za najlepszy strój. Gorąco zachęcamy wszystkich widzów do przebrania się w jedną z postaci z „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, który to utwór  w tym roku jest motywem przewodnim naszego festiwalu. Dramat ten daje nam możliwość wyboru między strojem ludowym, strojem „pańskim” lub też umownym - Chochoł także będzie punktowany.

W czasie festiwalu nie zabraknie też dobrej muzyki, a finałem będzie maraton krakowiaka. Wszyscy będą mogli wziąć w nim udział i tańczyć do upadłego. Trzeba więc wcześniej zadbać o formę  i podpatrzeć  stosowne kroki. Chcielibyśmy, żeby było pięknie, gwarnie, wesoło i po krakowsku!

Nad przebiegiem każdej konkurencji czuwać będzie jury złożone ze znanych Krakowian: aktorów, pracowników naukowych Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademii Sztuk Pięknych, Muzeum Etnograficznego, Muzeum Historii Fotografii, filmowców, dziennikarzy, przedstawicieli organizatorów i fundatorów nagród. A nagród jest wiele i są naprawdę bardzo atrakcyjne, a ich listę  zamieścimy na stronie www. krakowskagodka.pl w połowie maja. Warto więc stanąć w konkursowe szranki nie tylko dla pięknej idei.

Organizatorem tegorocznej V edycji Festiwalu Godka Krakowska jest Stowarzyszenie Bene Tibi, we współpracy z Lokalną Grupą Działania Jurajska Kraina. Partnerami są: Telewizja Kraków, Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Skale, Katedra Historii Języka i Dialektologii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Krakowskie Studio Teatralne DRAMA.

Festiwal powstaje przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego i Powiatu Krakowskiego.

Patronat medialny sprawują TVP Kraków realizując m.inn. reportaż z Festiwalu  i Dziennik Polski.

Krzepcie się!

Fundacja PZU

Projekt sfinansowano ze środków Fundacji PZU

Małopolska

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym

Województwa Małopolskiego

Powiat Krakowski

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym

Powiatu Krakowskiego