O Festiwalu 2017


Krakowska Godka 2017 –festiwal gwary i tradycji krakowskiej

 

10 września 2017 r. w Modlnicy, w amfiteatrze przy Zespole Szkolno – Przedszkolnym, przy ul. Sportowej 2  po raz kolejny będziemy mieli okazję spotkać się z sympatykami kultury Krakowiaków. Jeśli jeszcze nimi nie jesteście, zarezerwujcie sobie ten dzień i przyjdźcie, na pewno dołączycie do nich. Nasz festiwal to święto wszystkich Krakowiaków, podkreślające ważność małych ojczyzn: tradycji i lokalnej gwary. Jego główną ideą i celem jest przypomnienie oraz propagowanie pięknej, krakowskiej godki. Organizatorom wydarzenia zależy szczególnie na zainteresowaniu młodzieży ich lokalną tradycją, zachęceniu do poznania i kultywowania  gwary dziadków. Nie zamykamy się  jednak wyłącznie na dawny folklor, celem jest także ożywienie dawnej mowy i wprowadzenie jej we współczesne realia. Na uczestników wydarzenia czeka wiele atrakcji, niespodzianek i dobra zabawa:

Podobnie jak w ubiegłym roku odbywać się będzie:

  • teatralny konkurs Godka krakowska w scenach z „Wesela”, w którym uczestnikom zakwalifikowanym do konkursu (jest to młodzież szkół ponadpodstawowych), partnerować będą zawodowi aktorzy, na co dzień grający w krakowskich teatrach, a  jurorami będą znani teatralni twórcy i znawcy tematu.
  • zabawny test ze znajomości gwary i nie tylko, w którym pary (składające się obowiązkowo z przedstawicieli różnych płci dowolnego wieku), które zgłoszą się do konkursu, powalczą o tytuł „Najbardziej wygodanej pary” - na zwycięzców czeka nie tylko nagroda rzeczowa, ale zaskakująca niespodzianka.
  • Konkurs Gwary Krakowskiej, czyli godki – gawędziarze, mówcy, duety i tria mogą zaprezentować swoje gawędy, skecze lub humorystyczne scenki oczywiście posługując się naszą gwarą. W konkursie nie ma kategorii wiekowych, więc młodzi walczyć będą ze starszymi na tych samych prawach. Zapewniamy, że będzie wesoło….
  • dla miłośników wypieków mamy konkurs na tradycyjne, krakowskie, wiejskie ciasto weselne czyli kołacz - cenimy jego urodę i smak.
  • chcemy by było pięknie, kolorowo, tradycyjnie – namawiamy wszystkich, by na nasz festiwal przybyli ubrani w strój inspirowany krakowskim strojem ludowym – najlepsze stylizacje wybrane przez naszych jurorów, oczywiście nagrodzimy                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               
  • konkurs na tradycyjny, krakowski strój ludowy z tradycyjnych materiałów, o tradycyjnym wzornictwie, kroju - przeznaczony dla wszystkich posiadaczy takowych strojów, którzy do nas na festiwal przybędą

Poznamy także laureatów pozostałych konkursów:

  • Poetyckiego,  w którym udział będzie polegał na przesłaniu do końca czerwca pracy konkursowej w postaci życzeń świątecznych, życzeń na urodziny dziecka, fraszki lub wiersza napisanego w gwarze krakowskiej, miejskiej
  • Filmowego, polegającego na  zapisie gwarowej opowieści. Uczestnicy konkursu - uczniowie szkół wszelakich (z wyjątkiem wyższych), mają za zadanie zapisać filmowo osobę lub osoby posługujące się gwarą krakowską. Jej wypowiedź, opowieść, wspomnienia, bajkę z dzieciństwa, gawędę, rozmowę z inną osobą, relację z wydarzenia, historię rodziny lub inną dowolną. Nagrody w tym konkursie ufunduje TVP Kraków
  • W czasie festiwalu nie zabraknie też dobrej muzyki, a finałem będzie maraton krakowiaka. Wszyscy będą mogli wziąć w nim udział i tańczyć do upadłego. Trzeba więc wcześniej zadbać o formę  i podpatrzeć  stosowne kroki. Chcielibyśmy, żeby było pięknie, gwarnie, wesoło i po krakowsku!

            Nad przebiegiem każdej konkurencji czuwać będzie jury złożone ze znanych krakowian: aktorów, pracowników naukowych Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademii Sztuk Pięknych, Muzeum Etnograficznego, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, filmowców, dziennikarzy, przedstawicieli organizatorów i fundatorów nagród. A nagród jest wiele i są naprawdę bardzo atrakcyjne, a ich listę  zamieścimy na stronie www.krakowskagodka.pl na początku lipca. Warto więc stanąć w konkursowe szranki nie tylko dla pięknej idei.

Organizatorem tegorocznego festiwalu Krakowska Godka 2017  jest Stowarzyszenie Bene Tibi, we współpracy z Gminą Wielka Wieś. Partnerami są: Telewizja Kraków, Katedra Historii Języka i Dialektologii Uniwersytetu Jagiellońskiego i  Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Białym Kościele.                                                                                                       

Festiwal powstaje przy wsparciu finansowym Narodowego Centrum Kultury i Powiatu Krakowskiego.

Krzepcie się!

 

Fundacja PZU

Projekt sfinansowano ze środków Fundacji PZU

Małopolska

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym

Województwa Małopolskiego

Powiat Krakowski

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym

Powiatu Krakowskiego