O festiwalu 2018


Krakowska Godka 2018 –festiwal gwary i tradycji krakowskiej

17 czerwca 2018 r. w Modlnicy, w amfiteatrze przy Zespole Szkolno – Przedszkolnym, przy ul. Sportowej 2  po raz kolejny będziemy mieli okazję spotkać się z sympatykami kultury Krakowiaków. Jeśli jeszcze nimi nie jesteście, zarezerwujcie sobie ten dzień i przyjdźcie, na pewno dołączycie do nich. Nasz festiwal to święto wszystkich Krakowiaków, podkreślające ważność małych ojczyzn: tradycji i lokalnej gwary. Jego główną ideą i celem jest przypomnienie oraz propagowanie pięknej, krakowskiej godki.    Patronem tegorocznego festiwalu będzie Włodzimierz Tetmajer – autor „Słownika bronowskiego”, „Ubiorów ludu polskiego”, powieści pisanej gwarą pt. „Racławice”, malarz  obrazów prezentujących  sceny z życia wsi krakowskiej,  Gospodarz z „Wesela” St. Wyspiańskiego oraz twórca polichromii w drewnianym kościele  w Modlnicy. Organizatorom wydarzenia zależy szczególnie na zainteresowaniu młodzieży ich lokalną tradycją, zachęceniu do poznania i kultywowania  gwary dziadków. Nie zamykamy się  jednak wyłącznie na dawny folklor, celem jest także ożywienie dawnej mowy i wprowadzenie jej we współczesne realia. Na uczestników wydarzenia czeka wiele atrakcji, niespodzianek i dobra zabawa:

Podobnie jak w ubiegłym toku odbywać się będzie:

 • konkurs teatralny „Godka krakoska w dziełach scenicznych”, w którym uczestnikom zakwalifikowanym do konkursu (jest to młodzież szkół ponadpodstawowych), partnerować będą zawodowi aktorzy. Można będzie wybrać scenę z „Wesela” St. Wyspiańskiego lub „Od Bronowic do Racławic” M.Rokoszowej  (wg. powieści „Racławice” Wł. Tetmajera).
 • zabawny test ze znajomości gwary i nie tylko, w którym pary (składające się obowiązkowo z przedstawicieli różnych płci dowolnego wieku), powalczą o tytuł „Najbardziej wygodanej pary” – w tym roku oprzemy go o „Słownik bronowski” Włodzimierza Tetmajera.
 • Konkurs Gwary Krakowskiej, czyli godki – gawędziarze, mówcy, duety i tria mogą zaprezentować swoje gawędy, skecze lub humorystyczne scenki oczywiście posługując się naszą gwarą. W konkursie nie ma kategorii wiekowych, więc młodzi walczyć będą ze starszymi na tych samych prawach. Zapewniamy, że będzie wesoło. Ale – tekst nie może być dłuższy niż 4 minuty !!!
 • Dzieciaki w wieku szkolnym z klas od  0 do III będą mogły wziąć udział w konkursie piosenki – warunek – trzeba zaśpiewać gwarą.
 • dla miłośników wypieków mamy konkurs na tradycyjny sernik krakowski - ocenimy jego urodę i smak.
 • chcemy my było pięknie, kolorowo, tradycyjnie – namawiamy wszystkich, by na nasz festiwal przybyli ubrani w strój inspirowany krakowskim strojem ludowym – najlepsze stylizacje wybrane przez naszych jurorów, oczywiście nagrodzimy!                          
 • konkurs na tradycyjny, krakowski strój ludowy w tym roku pod hasłem „Z albumu Tetmajera” - strój najbardziej zbliżony do tych uwiecznionych ręką twórcy, będzie zwycięski.

Poznamy także laureatów pozostałych konkursów – na konkursowe prace czekamy do 30 maja.

 • Fotograficznego pod hasłem – „Krakowiacy świętują 100-lecie niepodległości”
 • Poetyckiego - na wiersz , fraszkę lub limeryk o tematyce związanej z 100 –leciem odzyskania niepodległości, pisany gwarą.
 • W czasie festiwalu nie zabraknie też dobrej muzyki, a finałem będzie maraton krakowiaka. Wszyscy będą mogli wziąć w nim udział i tańczyć do upadłego. Trzeba więc wcześniej zadbać o formę  i podpatrzeć  stosowne kroki.
 • Będzie też „Śpiewnik krakowski” i wspólne śpiewanie, więc zadbajcie o gardła !

Chcielibyśmy, żeby było pięknie, gwarnie, wesoło i po krakowsku! Nad przebiegiem każdej konkurencji czuwać będzie jury złożone ze znanych Krakowian: aktorów, pracowników naukowych Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademii Sztuk Pięknych, Muzeum Etnograficznego, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, filmowców, dziennikarzy, przedstawicieli organizatorów i fundatorów nagród. A nagród jest wiele i są naprawdę bardzo atrakcyjne, a ich listę  zamieścimy na stronie www.krakowskagodka.pl na początku czerwca. Warto więc stanąć w konkursowe szranki nie tylko dla pięknej idei.

Organizatorem tegorocznego festiwalu Krakowska Godka 2018  jest Stowarzyszenie Bene Tibi, we współpracy z Gminą Wielka Wieś. Partnerami są: Telewizja Kraków, Katedra Historii Języka i Dialektologii Uniwersytetu Jagiellońskiego i  Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Białym Kościele.                                                                                                

Festiwal powstaje przy wsparciu finansowym Fundacji PZU i Powiatu Krakowskiego. Patronem medialnym jest Dziennik Polski.

Krzepcie się!

Powiat KrakowskiFundacja PZU

Fundacja PZU

Projekt sfinansowano ze środków Fundacji PZU

Małopolska

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym

Województwa Małopolskiego

Powiat Krakowski

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym

Powiatu Krakowskiego