O festiwalu 2019


Krakowska Godka 2019 –festiwal gwary i tradycji krakowskiej

9 czerwca 2019 r. w Modlnicy, w amfiteatrze przy Zespole Szkolno – Przedszkolnym, przy ul. Sportowej 2  po raz kolejny będziemy mieli okazję spotkać się z sympatykami kultury Krakowiaków. Jeśli jeszcze nimi nie jesteście, zarezerwujcie sobie ten dzień i przyjdźcie, na pewno dołączycie do nich. Nasz festiwal to święto wszystkich Krakowiaków, podkreślające ważność małych ojczyzn: tradycji i lokalnej gwary. Jego główną ideą i celem jest przypomnienie oraz propagowanie pięknej, krakowskiej godki. W tym roku zorganizujemy więcej konkursów dla najmłodszych, będzie więcej zabawy, śpiewu i uśmiechu. Przypomnimy też o wielkich rocznicach – 150-tej rocznicy urodzin naszego wielkiego twórcy Stanisława Wyspiańskiego, o 80-tej rocznicy wybuchu II wojny światowej i 100-leciu niepodległości. Organizatorom wydarzenia zależy szczególnie na zainteresowaniu młodzieży ich lokalną tradycją, zachęceniu do poznania i kultywowania  gwary dziadków oraz integracji pokolenia najmłodszego z najstarszym. Nie zamykamy się  jednak wyłącznie na dawny folklor, celem jest także ożywienie dawnej mowy i wprowadzenie jej we współczesne realia. Na uczestników wydarzenia czeka wiele atrakcji, niespodzianek i dobra zabawa:

Podobnie jak w ubiegłym toku odbywać się będzie

 • konkurs teatralny Godka krakowska w scenach z „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, wybranych scenach z wierszowanej Powieści Chłopskiej Włodzimierza Tetmajera pt. „Racławice” w opracowaniu Marii Rokoszowej oraz dramatu Wł. L. Anczyca „Chłopi Arystokraci”, w którym uczestnikom zakwalifikowanym do konkursu (jest to młodzież szkół ponadpodstawowych), partnerować będą zawodowi aktorzy.
 • zabawny test ze znajomości gwary i nie tylko, w którym pary (składające się obowiązkowo z przedstawicieli różnych płci dowolnego wieku), powalczą o tytuł „Najbardziej wygodanej pary” – w tym roku oprzemy go o „Słownik bronowski” Włodzimierza Tetmajera.
 • Konkurs Gwary Krakowskiej, czyli godki – gawędziarze, mówcy i duety  mogą zaprezentować swoje gawędy, skecze lub humorystyczne scenki oczywiście posługując się naszą gwarą. W konkursie nie ma kategorii wiekowych, więc młodzi walczyć będą ze starszymi na tych samych prawach. Zapewniamy, że będzie wesoło. Ale – tekst nie może być dłuższy niż 4 minuty !!! Występy powinny mieścić się w zadanej tematyce – do wyboru: -„Oswojony podły czas - wojna w anegdocie”, „Moje pierwsze buty- zapytaj ojca lub matki, zapytaj dziadka czy babki”, „Co mi się dzisio przyśniło”. Wypowiedź powinna być żartobliwa, przestrzegamy jednak, by było to poczucie humoru, które ludzi łączy a nie dzieli
 • Dzieciaki w wieku szkolnym z klas od  0 do III będą mogły wziąć udział w konkursie piosenki – warunek – trzeba zaśpiewać gwarą.
 • dla miłośników wypieków mamy konkurs na tradycyjne małdrzyki krakowskie - ocenimy ich smak, recepturę i wygląd.
 • chcemy my było pięknie, kolorowo, tradycyjnie – namawiamy wszystkich, by na nasz festiwal przybyli ubrani w strój inspirowany krakowskim strojem ludowym – najlepsze stylizacje wybrane przez naszych jurorów, oczywiście nagrodzimy
 • konkurs na tradycyjny wianek krakowski- nie ważne czy ślubny, czy codzienny- ma być tradycyjny i piękny, zrobiony z sercem
 • Konkurs „Razem z dziadkiem, razem z babcią” organizowany wspólnie TVP Kraków, skierowany także dla telewidzów Małopolski. W konkursie może wystąpić wnuczka lub wnuczek z babcią lub dziadkiem lub w innej konfiguracji. Zasadą jest, że w zespole konkursowym jest dziecko i senior, którzy zaprezentują razem piosenkę , skecz lub scenkę.
 • Konkurs „Jak to się nazywa” -pokażemy rysunki znanych przedmiotów, obiektów, zjawisk i dzieci będą podawać ich gwarowe określenie.
 • W czasie festiwalu nie zabraknie też dobrej muzyki, a finałem będzie maraton krakowiaka. Wszyscy będą mogli wziąć w nim udział i tańczyć do upadłego. Trzeba więc wcześniej zadbać o formę  i podpatrzeć stosowne kroki.
 • Będzie też „Śpiewnik krakowski” i wspólne śpiewanie, więc zadbajcie o gardła !

Chcielibyśmy, żeby było pięknie, gwarnie, wesoło i po krakowsku! Nad przebiegiem każdej konkurencji czuwać będzie jury złożone ze znanych Krakowian: aktorów, pracowników naukowych Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademii Sztuk Pięknych, Muzeum Etnograficznego, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, filmowców, dziennikarzy, przedstawicieli organizatorów i fundatorów nagród. A nagród jest wiele i są naprawdę bardzo atrakcyjne, a ich listę zamieścimy na stronie www.krakowskagodka.pl na początku czerwca. Warto więc stanąć w konkursowe szranki nie tylko dla pięknej idei.

Organizatorem tegorocznego festiwalu Krakowska Godka 2019 jest Stowarzyszenie Bene Tibi i Gminą Wielka Wieś. Partnerami są: Telewizja Kraków, Katedra Historii Języka i Dialektologii Uniwersytetu Jagiellońskiego i Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Białym Kościele.                                                                                                

Patronem medialnym jest Dziennik Polski i Telewizja Kraków.

Festiwal powstaje przy wsparciu finansowym Fundacji PZU, Województwa Małopolskiego i Powiatu Krakowskiego.

Krzepcie się!


13-07-2019

Reportaż z festiwalu Godka Krakowska 2019 na antenie TVP Kraków i YouTubie!

Zapraszamy do oglądania reportażu na antenie TVP Kraków.

Emisja :

sobota 13.07.2019 - 19.30

niedziela 14.07.2019 - 19.30


Fundacja PZU

Projekt sfinansowano ze środków Fundacji PZU

Małopolska

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym

Województwa Małopolskiego

Powiat Krakowski

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym

Powiatu Krakowskiego