Sceny z "Wesela" - Konkurs teatralny


Konkurs odbywa się w ramach tegorocznej V edycji Festiwalu Godki Krakowskiej.

Konkurs skierowany jest do młodzieży szkół ponadpodstawowych. Jest organizowany w ramach działań mających na celu promocję i zachowanie gwary krakowskiej. Chcemy zwrócić uwagę młodzieży na obecność tej gwary w polskiej literaturze dramatycznej, jej oryginalność i barwność, a przy okazji wyłonić młodych ludzi uzdolnionych aktorsko.

Aby wziąć udział w konkursie należy przygotować jedną ze scen z „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego (wybór scen jest dołączony do regulaminu, a wybrana postać i kwestie do pamięciowego opanowania, oznaczone czerwoną czcionką).

Tekst wybranej postaci powinien być bardzo dobrze opanowany pamięciowo, ze szczegółami specyficznymi dla gwary krakowskiej. Warto znaleźć lokalnego konsultanta osobę, która zna gwarę i podpowie jak prawidłowo jej używać. Taka osoba będzie wymieniona w zapowiedzi uczestnika i werdykcie jury.  

Występ konkursowy będzie polegał na odegraniu wybranej sceny. Partnerem będzie zawodowy aktor lub aktorka. Mile widziane jest przygotowanie kostiumu lub jego elementu czy rekwizytu. Nie jest to warunkiem przystąpienia do konkursu.

Finał konkursu odbędzie się 5 czerwca 2016 w Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Skale i będzie rejestrowany przez TVP Kraków .

Fundacja PZU

Projekt sfinansowano ze środków Fundacji PZU

Małopolska

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym

Województwa Małopolskiego

Powiat Krakowski

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym

Powiatu Krakowskiego