O projekcie 2018


            „Godka Krakowska  2018 –festiwal gwary i tradycji krakowskiej”

Projekt polega na organizacji kolejnej edycji „ Krakowskiej Godki –festiwalu gwary i tradycji krakowskiej” .Finał festiwalu będzie miał miejsce 17 czerwca  od 14.30 w Modlnicy gmina Wielka Wieś, natomiast wcześniej na terenie zachodniej Małopolski – w powiatach krakowskim, proszowickim, miechowskim, olkuskim, chrzanowskim, wadowickim zostaną przeprowadzone nabory do konkursów. W czasie festiwalu między konkursami publiczność będzie wspólnie śpiewać tzw. Śpiewnik krakowski. Z imprezy powstanie reportaż, który wyemituje TVP3 Kraków  i znajdzie się on na stronie www.krakowskagodka.pl

W ubiegłym roku festiwal odbył się po raz pierwszy w poszerzonej formule – nie tylko gwary ale tradycji i odniósł duży sukces, do czego przyczynił się też udział w nim wybitnych twórców – m.in. A. Dymnej, R.Melliwy, D.Gnatowskiego, J.Chrząstowskiego, J. Barana i innych. Chcemy go kontynuować by zachowała się nie tylko gwara, ale też tradycja festiwalu, na którym spotykają się zarówno starsi jak i młodzi. Obserwowana obecnie moda do podtrzymywania odrębności lokalnych sprzyja również zainteresowaniu gwarą. Dodatkowo chcemy promować ubiór, dawną kuchnię, tańce i piosenki- na festiwal przybywają osoby, które mają swoje własne stroje – stare lub specjalnie szyte. Festiwal jest okazją do prezentacji uzdolnionej młodzieży i dzieci- w maratonie krakowiaka , konkursie piosenki, gwary i teatralnym. Nasz festiwal to święto wszystkich Krakowiaków, a jego główną ideą i celem jest przypomnienie oraz propagowanie pięknej, krakowskiej godki. Ważne są też - integracja międzypokoleniowa i wspólna zabawa. Patronem tegorocznego festiwalu, jego tematem przewodnim  będzie Włodzimierz Tetmajer – autor „Słownika bronowskiego”, „Ubiorów ludu polskiego”, powieści pisanej gwarą pt. „Racławice”, malarz  obrazów prezentujących  sceny z życia wsi krakowskiej, Gospodarz z „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, twórca polichromii w drewnianym kościele  w Modlnicy, a na dodatek jeden z czołowych działaczy i polityków walki o niepodległość. Postać artysty i jego twórczość będzie przewijać się przez poszczególne punkty, wydarzenia naszego festiwalu.

Podobnie jak w ubiegłym toku odbywać się będzie:

 • konkurs teatralny „Godka krakoska w dziełach scenicznych”, w którym uczestnikom zakwalifikowanym do konkursu (jest to młodzież szkół ponadpodstawowych), partnerować będą zawodowi aktorzy. Można będzie wybrać scenę z „Wesela” St. Wyspiańskiego lub „Od Bronowic do Racławic” M. Rokoszowej  (wg. powieści „Racławice” Wł. Tetmajera).
 • zabawny test ze znajomości gwary i nie tylko, w którym pary (składające się obowiązkowo z przedstawicieli różnych płci dowolnego wieku), powalczą o tytuł „Najbardziej wygodanej pary” – w tym roku oprzemy go o „Słownik bronowski” Włodzimierza Tetmajera .
 • Konkurs Gwary Krakowskiej, czyli godki – gawędziarze, mówcy, duety i tria mogą zaprezentować swoje gawędy, skecze lub humorystyczne scenki oczywiście posługując się naszą gwarą. W konkursie nie ma kategorii wiekowych, więc młodzi walczyć będą ze starszymi na tych samych prawach.
 • Dzieciaki w wieku szkolnym z klas od  0 do III będą mogły wziąć udział w konkursie piosenki
 • dla miłośników wypieków mamy konkurs na tradycyjny sernik krakowski - ocenimy jego urodę i smak.
 • chcemy my było pięknie, kolorowo, tradycyjnie – namawiamy wszystkich, by na nasz festiwal przybyli ubrani w strój inspirowany krakowskim strojem ludowym
 • konkurs na tradycyjny, krakowski strój ludowy w tym roku pod hasłem „Z albumu Tetmajera” - strój najbardziej zbliżony do tych uwiecznionych ręką twórcy, będzie zwycięski.

Poznamy także laureatów pozostałych konkursów – na konkursowe prace czekamy do 30 maja

 • Fotograficznego pod hasłem – „Krakowiacy świętują 100-lecie niepodległości”
 • Poetyckiego - na wiersz , fraszkę lub limeryk o tematyce związanej z 100 –leciem odzyskania niepodległości, pisany gwarą pt. ”Moja , twoja niepodległość „
 • W czasie festiwalu nie zabraknie też dobrej muzyki, a finałem będzie maraton krakowiaka. Wszyscy będą mogli wziąć w nim udział i tańczyć do upadłego.
 • Będzie też „Śpiewnik krakowski” i wspólne śpiewanie, więc zadbajcie o gardła !

Wszystkie regulaminy konkursów i  formularze zgłoszeniowe  oraz   szczegóły dotyczące festiwalu na naszej stronie  www.krakowskagodka.pl. Organizatorem tegorocznego festiwalu jest Stowarzyszenie Bene Tibi, we współpracy z Gminą Wielka Wieś. Partnerami są: Telewizja Kraków, Katedra Historii Języka i Dialektologii UJ i  Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Białym Kościele.                                                                                                                                                                                                                      Festiwal powstaje przy wsparciu finansowym Fundacji PZU i Powiatu Krakowskiego. Patronem medialnym jest Dziennik Polski.

Powiat KrakowskiFundacja PZU

 

 

Fundacja PZU

Projekt sfinansowano ze środków Fundacji PZU

Małopolska

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym

Województwa Małopolskiego

Powiat Krakowski

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym

Powiatu Krakowskiego